Kardinalūs „Austėjos“ užmojai

Kardinalūs „Austėjos“ užmojai

Dalinamės Lietuvos bitininkų profesionalų asociacijos „Austėja“ valdybos nario Remigijaus Uzdro 2019 metais internete pateikta publikacija.

Kardinalūs „Austėjos“ užmojai

Lietuvišką medų siekiama populiarinti jį ženklinant “Lietuvos bitininkų sąjungos nario medus“ ženklu. Taip ženklintas asociacijos medus turės atitikti aukštesnius medaus kokybės reikalavimus, nei taikomi įprastai rinkoje parduodamam medui, tačiau bitininkai profesionalai mano, kad šios priemonės nepakanka, norint apsaugoti mūsų medaus rinką.

Pernai įsikūrusi Lietuvos bitininkus profesionalus vienijanti asociacija „Austėja“ lietuviško medaus sektorių siūlo saugoti griežtinant šiuo metu galiojančius teisės aktus. Valdybos nario Remigijaus Uzdro nuomone, mūsų šalyje galiojantis Medaus techninis reglamentas, nustatantis reikalavimus medui, pagamintam Lietuvoje, įvežtam arba importuotam į Lietuvą, yra „per skystas“ ir mūsų rinkos nesaugo.

„Mūsų rinka perpildyta, daug medaus įvežta iš kitų šalių. Aš sutinku, kad reikia įvairios produkcijos, taip pat ir atvežtos iš trečiųjų šalių (Kinijos, Ukrainos), tačiau, eidami tokiu keliu, strategiškai mes savo rinkos nesaugome, ji iškreipiama. Kai reglamentas toks liberalus, visi daro, ką nori. Lietuviškas medus daug vertingesnis, mūsų pievose daug vaistinių augalų. Tai ne medus iš Ukrainos saulėgrąžų laukų“, – tvirtina R. Uzdras.

Siekdami apsaugoti lietuviško medaus rinką, „Austėjos“ atstovai žada parengti griežtesnį Medaus techninio reglamento projektą ir jame aiškiai nustatyti rūšinio medaus parametrus. Bitininkų nuomone, dabartiniai parametrai, kurie remiasi tik žiedadulkių kiekiu, per maži, reikėtų atsižvelgti į parametrų visumą (gliukozės ir fruktozės kiekį, drėgmę ir pan.).

„Gurmanai, ieškantys liepų, viržių ar gryno grikių medaus, žinotų, kad jų neapgaudinėja, nes medaus rūšis būtų nurodoma etiketėje, o atitinkamos tarnybos kontroliuotų, ar bitininko medus atitinka šiai medaus rūšiai reglamente nustatytus reikalavimus“, – akcentuoja R. Uzdras.

Reglamento projektą bitininkai profesionalai tikisi parengti iki pavasario.