Verta žinoti – VSH

VSH natūraliai hibridinė „Pol-line“ bičių selekcinė linija

Ši linija buvo užmanyta tam, kad patikrinti ilgalaikės VHS veisime naudojant dirbtinį apvaisinimą bei gana nemažo selekcijos pasėkoje giminingumo bičių vertingų savybių išlikimą, kai ši selekcija nebetaikoma komerciniuose – profesionaliuose bitynuose. Be to anksčiau atliktos selekcijos efektyvumo vertinimui ir gyvybingumo padidinimui buvo nutarta ūkinėje panaudoje jas sukryžminti su rūšiniai giminingomis neselekcionuotomis bitėmis.

Amerikietiška Pol-line bičių selekcinė linija tai JAV itališkų bičių mišrūnės su VHS selekcine veisle, kuri buvo gauta pastarąsias kryžminant su stipriausiomis šeimomis atrinktomis pagal (apdulkinimui ir medui) ūkinių savybių kompleksą. Linija buvo formuojama vienu metu atliekant hibridizaciją ir selekciją  trijuose profesionaliuose (komerciniuose) bitynuose trijose JAV valstijose. Šiuose  bitynuose buvo laikoma iš viso apie 100 000 bičių šeimų . A bitynai (Adee Honey Farms – Pietų Dakota) apdulkina migdolus Kalifornijoje, medų išgauna Vidurio Vakarų Valstijose; L bitynai (Lamb‘s Honey Farm – Teksase), medų išgauna Šiaurės Dakota, žiemoja ir pavasarį veikia Teksase ir galiausia M bitynai (Merrimac Valley Apiaries – Masačusete) apdulkina migdolus – Kalifornijoje, pavasarį – Lusianoje ir apdulkina obelis ir kaulavaisius – Niujorko ir Naujojo Džersi valstijose. Pranešime[1] pateikiama atsparumo Varoa erkėms tyrimo rezultatai 2011- 2013 metais atliekant po 3 tyrimus kasmet. Straipsnyje pateikti rezultatai demonstruoja, kad gauta Pol-linijos bitės pagerino savo ūkines savybes lyginant su kontrolinėmis, o atskirais atvejais ir VSH bites ypač produktyvumu. Hibridizacijai VHS bitės buvo imamos iš ARS Lusianoje tyrimo laboratorijos bityno.

Plačiau paplitusi Pol-line apdulkinimui ir medui naudojama ūkinė bičių linija JAV žinoma kaip specializuota augalų apdulkinančių bičių ūkinė linija. Toliau apie komercinę klausimo pusę:

  1. Italų „VSH VS“ („Allegro“)
    Bičių motinos išveistos pagal itališką tipažą. Jos greitai plečiasi pavasarį ir gali būti anksčiau perdalijamos. Per sezoną jauna šeima greit vystosi ir rudeniop užima visą avilį. Pasižymi raiškiomis VSH savybėmis (atsparumu erkėms).
  2. VSH VS „Carniolan“ („Spartan“)

Bičių motinos išveistos pagal Karnikos tipažą. Jos plečiasi lėčiau nei italų VSH , tačiau laiku sukuria milžiniškus šeimos lizdus ir darbininkų populiaciją, kad galėtų patekti medaus. Lizdai menkėja, jei sumažėja nektaro / žiedadulkių, ir jie sudaro konservatyvų rudens lizdą. Pasižymi raiškiomis VSH savybėmis (atsparumu erkėms).

  1. VHS Pol -linija

Šioms bičių motinoms būdingi geriausi apdulkinimui reikalingi bruožai ir didelis medaus kiekis. Jas išveisė USDA, kad jose pasireikštų atsparumas Varroa per higieninį elgesį (VSH) iki paveldimumo lygmens, skirto erkėms ir kitoms šeimos ligoms kontroliuoti, išlaikant aukštą produktyvumą, reikalingą šiandienos iššūkių komercinėje bitininkystės aplinkoje. „Pol-line“ veisėjai teiks platų bičių tipažų asortimentą. Tinkama selekcija iš dukterų turėtų sukelti labai pageidaujamą efektą. „Pol-line“ bičių spalvos gali skirtis

  1. VHS Pol –linija 2.2

Šios bičių motinos yra mūsų naujausias pasiūlymas. Jų selekcija vykdoma iš veislinių populiacijų, panašių į USDA pagal Pol-line programą. Atrankos kriterijai orientuojasi į atsparumą erkėms, produktyvumą, vislumą, nespietlumą ir ilgaamžiškumą. Kandidatės į veislines motinas sparčiai didina šeimą, kuri gausiai renka nektarą ir žiedadulkes ir turi mažai erkių. Ši veisimo programa vykdoma, nes mes visi ir toliau atrenkame ir tobuliname šias erkėms atsparias, puikias bičių šeimass.  Bendradarbiaujant su „USDA Bee Lab“ ir šiuo metu su grynaveislių „Pol-line“ veisėjų partneriais, šias veislinės bičių motinas galima įsigyti. Taip natūraliai poruotas veislines „VSH Pol-line 2.2“bičių motinas galima įsigyti ir iš mūsų partnerių.

 

 

Komentaras:

Teikiama informacija daugumoje orientuota į JAV ir Amerikos žemyno bitininkus. Europoje šia kryptimi darbuojasi Liuksemburgo dauguma bitininkų, kurių lyderiu reikėtų laikyti Paul Jungels, kuris naudodamas savo bičių veisimo technologiją Buckfasto veislės ir turkiškų Anatolijos veislių pagrindu taip pat naudodamas USDA mokslininko R.G. Danka pagalbą sukūrė keletą VHS linijų pritaikytų Europai.

Norint užsakyti tiesiogiai iš JAV reikėtų to norintiems mūsų asociacijos  nariams kooperuotis ir užsakyti didesnę bičių siuntą. Juo labiau čia vertėtų pagalvoti ir apie galimą pagalbą iš ŽŪ ministerijos verslo rėmimo lėšomis. Motyvas – įsigyti bičių labiau sugebančių rinkti žiedadulkes ir gaminti bičių duoną

[1]  Danka R.G., Harris J.W. & Dodds G.E. Selection of VSH-derived „Pol-line“ honey bees and evaluation of their Varroa- resistance characteristics,. Apidologie vol. 47, 2016, pp. 483-490.