Lietuvos nacionalinis FSC miškų valdymo standartas

2020 m. rugpjūčio 31 d. patvirtintas Lietuvos nacionalinis FSC miškų valdymo standartas. Įstatymas įsigaliojo nuo 2021 m. sausio 1 d. dienos ir galios 5-rius metus. Norėtume su Jumis pasidalinti Lietuvos bitininkų profesionalų asociacijos „Austėja“ nario Vyčio Garbausko paruošta punlikacija –

bitininkavimas miške

2019 metais, tuo metu, būdamas LBPA ,,Austėja‘‘ valdybos narys, pateikiau valdybai pasiūlymą – įteisinti bitininkystę miške. Daugėjant modifikuotų veislių augalams, cheminių preparatų purškimams naudojimui, bitininkystė miške – puiki alternatyva. Per daugelį metų daromi bičių produktų įvairūs tyrimų rodikliai – visada geri. Tai mano asmeninė daugiametė patirtis.
Bitės, gaudamos įvairių augalų žiedadulkių ir nektaro, būna stipresnės ir atsparesnės visoms ligoms, ženkliai geriau žiemoja ir stiprėja pavasarį. Prineša labai vertinamo poliflorinio miško medaus.
Ieškojau ir domėjausi, kokiuose įstatymuose bitininkystę miškuose galima įteisinti. Pavyko sužinoti, kad kaip tik tuo metu ruošiamas Lietuvos miškų tvarkymo standartas.
Teko gerokai padirbėti, kad komisiją, rengiančią šį standartą, įtikinti ir sudominti abipuse nauda gamtai, miškui ir bitininkui. Po to buvo pateikti dviejų – Nacionalinės bičių selekcininkų ir LBPA ,,Austėja‘‘ asociacijų prašymai.
Komisijai teko pateikti nemažai medžiagos, įvairių duomenų, ir pagrysti šio įstatymo reikalingumą.
Lietuvos nacionalinis FSC miškų valdymo standartas apima daug miško valdymo sričių, todėl jo priėmimas užtruko ilgai.
Dokumentas priimtas ir patvirtintas 2020 m. rugpjūčio 31 d. Toliau sekė techniniai darbai, vertimai į užsienio kalbas.
Įstatymas įsigaliojo nuo 2021 metų sausio 1 dienos ir galioja 5 – rius metus.
Per tuos penkerius metus, jokie pakeitimai negalimi.
Komisijai, išgryninus pateiktus bitininkų prašymus, liko svarus nutarimas rodiklis – sudaromos galimybės miške plėtoti bitininkystę, ir keletas kitų kriterijų.
Nuo sausio 1 dienos, šiuo įstatymu gali naudotis visi Lietuvos bitininkai.
Kaip matote dirbant, domintis, ir siekiant galima pasiekti gerų rezultatų ir pakeitimų lengvinančių bitininkystę.
Savaime niekas nevyksta. Tik, aktyviai domintis ir siekiant galima tikėtis pokyčių.
https://lt.fsc.org/…/serti…/misku-valdymo-sertifikavimas
https://lt.fsc.org/lt-lt/naujienos/id/26

Vytis Garbauskas