Susitikimas su Čekijos Respublikos, Pietų Moravijos krašto atstovais

2022 m. sausio 24 d. Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmuose įvyko susitikimas su Čekijos Respublikos, Pietų Moravijos krašto atstovais, kuriame dalyvavo ir Lietuvos bitininkų profesionalų „Austėja“ atstovai.

Susitikimo metu Užsienio reikalų ministerijos atstovė Lina Kutkauskaitė – Žilaitė pranešime paminėjo, kad Lietuvoje yra apie 12 tūkstančių registruotų bitininkų, surenkama apie 5000 t medaus, populiariausios medaus rūšys yra aviečių, dobilų, grikių, liepų ir pienių. Taip pat paminėjo, kad beveik pusė pagaminamo medaus eksportuojama, o praėjusiais metais surinkta rekordiškai daug medaus dėl praeitą žiemą buvusių palankių klimatinių sąlygų.

Pavol Foltín, Čekijos Užsienio reikalų departamento atstovas Pietų Moravijos regionui pristatė medaus rinkos situaciją ne tik Moravijos regione, bet ir visoje Čekijoje. Čekijoje 2017 m. buvo apie 50 000 bitininkų. 2017 m. šalyje buvo išgauta 9 000 t medaus, kuris realiai patenkino čekų medaus poreikį. 2020 m. medaus išgauta jau tik apie 4 500 t. Per trejus metus medaus išgavimas sumažėjo beveik 50 proc. Taip nutiko dėl gamtinių sąlygų, klimato pokyčių, pesticidų naudojimo ūkiuose ir kitų priežasčių. Su medaus trūkumu susidūrė medumi bei jo produktais prekiaujančios Čekijos įmonės. Medaus mažėjant visoje Europoje, jo poreikis gali tik augti. Dėl šios priežasties jie ieško partnerių kitose šalyse, taip pat ir Lietuvoje, kurie galėtų tiekti kokybišką, sertifikuotų tyrimų laboratorijų Vokietijoje, Brėmene, patvirtintą medų.

Po pranešimų susirinkę dalyviai pristatė savo atstovaujamas įmones ir organizacijas. Vėliau turėjo galimybę pabendrauti su Čekijos atstovais, apsikeisti kontaktais ir aptarti galimas bendradarbiavimo perspektyvas.